Pelety v kotelně i ve stáji

Koňská farma Ptýrov leží nedaleko  Mnichova Hradiště. Na první pohled působí jako luxusní soukromá rezidence, až se člověk bojí vstoupit. Pak si ale všimnete dětského hřiště a restaurace a pochopíte, že kromě profesionálních jezdců parkuru jsou zde otevření i běžným výletníkům.

 

Farma Ptýrov začínala jako sportovní areál. Psal se rok 2000 a Vladimír Bednář, podnikatel zabývající se úpravou vody a cisternovou přepravou, udělal krok od koníčku ke koním - a ke splnění jednoho svého snu. Nebylo to přes noc, ale z rozpadlého zemědělského areálu se starým teletníkem vybudoval jedinečné zázemí pro mezinárodní sportovní koňské závody.

 

Stovky lidí každý víkend, tisíce na závody

 

V Ptýrově se pravidelně skáče mistrovství České republiky v parkuru, konají se tady i speciální noční skokové závody. Někdy přijede i pět tisíc návštěvníků na jediný den! I když se zrovna nekonají závody, farma je stále v obležení”: za pěkného počasí sem běžně zavítá na 300 lidí z blízkého i vzdáleného okolí. Na výlet, nebo jen tak na kole.

 

Kromě koní je sem láká skvělá restaurace, za kterou se vracejí, vstřícnost k dětem i milá obsluha. Zázemí pro veřejnost funguje od roku 2008 a zahrnuje i penzion. Pokud se vám tu líbí, je to příjemné místo pro oslavu, svatbu i týdenní pobyt.
Ptýrov je prima výchozí bod pro výlety do okolí, kde najdete hrady, zámky nebo automobilové Škoda Muzeum. Po výletě vám nabídne klidné zátiší s dobrým jídlem a posezením v přírodě. 

 

 

Přirozené, jako třídit odpad

 

Farma budí sympatie viditelnou snahou o soběstačnost a odpovědnost k životnímu prostředí. Není to fáze: odpovědnost se projevuje v bezprostředním okolí. Okolní louky jsou zdrojem senáže pro krmení koní, koňský hnůj se zpětně používá pro hnojení.

 

V takovém prostředí logicky narazíte i na ekologické vytápění. Pelety jsou v kotelně jako všude jinde, ale překvapivě je najdete i ve stájích - ve slámové podobě tu slouží jako podestýlka, alternativa k pilinám nebo balíkové slámě.

 

Proč topí dřevními peletami? Michal Pšenko, který se o areál stará, se nad takovou otázkou jen pobaveně usměje: „Jak jinak bychom mohli celý areál vytopit? Používání pelet je pro nás stejně přirozené, jako třídění odpadu. Zapadá to do našeho vnímání životního prostředí a odpovídá naší snaze o šetrné chování.“

 

Bezstarostná jízda (na pelety)

 

Automatický kotel na pelety Atmos s výkonem 50 kW vytápí penzion, restauraci i administrativní zázemí. Proč Atmos? Vyrábí se kousek odtud, v Bělé pod Bezdězem. Fungujeme lokálně, no ne?
Kotelna je na dvoře domu, stejně jako venkovní komín z nerezu, zásobník na pelety “bydlí” v podkroví penzionu. Cisterna Waldery sem jednorázově zaváží čtyři tuny pelet, celoroční spotřeba je kolem 30 tun.

 

„Ze začátku jsme brali pelety od různých výrobců, ale často jsme řešili poruchy kotle. Pak jsme přešli na kvalitní certifikované pelety a od té doby to funguje skvěle,“ říká Michal Pšenko.
K tomu můžeme dodat jen jedno: když jste spokojení vy, pak jsme i my. 

 

 

Najčítanejšie

Certifikace ENplus

Certifikace ENplus zaručuje kvalitu dřevních pelet tak, aby chránila všechny zúčastněné.

 

Čítať ďalej
Proč topit briketami Waldera

Zásady a důvody pro topení briketami

Čítať ďalej
Příručka pro výstavbu sil a skladování dřevních pelet

Příručka pro výstavbu sil a skladování dřevních pelet popisuje požadavky na ochranu kvality paliva a tím zajišťuje bezpečné skladovací podmínky pelet pro obě zúčastněné strany – instalační techniky i spotřebitele. Jsou zde zahrnuty jak technické požadavky na sklady s peletami, tak informace ohledně bezpečného a hospodárného provozu těchto skladů. 

Čítať ďalej

Novinky z prvej ruky