Teplo z briket v jurtě plné dětí

Už podruhé se návštěva našeho terénního Moffettu v lesní školce v Praze 6 stala atrakcí pro místní děti. Šárynku, v ČR první lesní školku již deset let provozuje spolek Ekodomov v historickém sadu v pražských Lysolajích.

Nabízejí zde celodenní péči pro děti od 3 do 6 let zaměřenou na zdravý tělesný a duševní rozvoj. Kolektiv tvoří dvě třídy o šestnácti dětech a o každou třídu pečují dva průvodci - tak tady říkají učitelům.
Děti jsou větší část dne v přírodě - poblíž je louka, Šárecký potok i les. Prostor zahrady a historického sadu dotvářejí za spolupráce rodičů podnětné prostředí pro výchovu k trvale udržitelnému způsobu života, chcete-li permakultury.

Zázemí jedné třídy tvoří malá jurta z roku 2009 s prostorem na hraní a stolování, a maringotka, ve které se spí. Druhá třída obývá modernější ovčí vlnou izolovanou jurtu o průměru 8 metrů a podlahovou plochou 50,3m2. Obě jurty jsou napojeny na pitnou vodu.

Pod pojmem lesní školka si mnoho z vás možná představí bandu zmatených ezoteriků odstřihnutých od reality. Ne tak v Šárynce! Vedle toho, že se zde opírají především o waldorfskou pedagogiku a inspirují se intuitivní pedagogikou, byli v září 2019, k desátému výročí svého fungování, zapsaní do rejstříku MŠMT jako Lesní mateřská škola Šárynka..

Do loňského podzimu topili průvodci v obou jurtách běžným dřevem, které se v Praze shání přeci jen komplikovaně. A když už se sehnalo, pořádali se s rodiči tradiční brigády a navíc se muselo přikládat ostošest.
Od letoška topí našimi briketami a starosti s palivem jsou rázem fuč:

  • Závoz objednávají online a předem přesně vědí, kdy dorazíme
  • Palety si briketami jím naším terénním vozíkem (Moffettem) složíme až před jurtu
  • Palety s briketami jsou balené neprodyšně, mohou zůstat venku.
  • Odpadla veškeré práce s štípáním a chystáním dřeva
  • Přikládat se chodí jen občas
  • Cena paliva je jen nepatrně vyšší

Technické detaily:

Vytápěný objekt: Ovčí vlnou izolovaná Jurta 8m v průměru
Umístění: Podbaba, Praha 6
Topeniště: Kamínka Jotul
Spotřeba paliva: 2t - palety/rok

Kontakt: 

Mgr. Světlana Sarkisjanová
Vedoucí Dětského klubu Šárynka
tel.: +420 734 406 003
svetlana.sarkisjanova@ekodomov.cz

Najčítanejšie

Certifikace ENplus

Certifikace ENplus zaručuje kvalitu dřevních pelet tak, aby chránila všechny zúčastněné.

 

Čítať ďalej
Proč topit briketami Waldera

Zásady a důvody pro topení briketami

Čítať ďalej
Příručka pro výstavbu sil a skladování dřevních pelet

Příručka pro výstavbu sil a skladování dřevních pelet popisuje požadavky na ochranu kvality paliva a tím zajišťuje bezpečné skladovací podmínky pelet pro obě zúčastněné strany – instalační techniky i spotřebitele. Jsou zde zahrnuty jak technické požadavky na sklady s peletami, tak informace ohledně bezpečného a hospodárného provozu těchto skladů. 

Čítať ďalej

Novinky z prvej ruky