Takže jestli chcete mít palivo na topnou sezónu v suchu, jděte do briket. Výhod mají plno, stačí je umět naplno využít.
Kdo topit musí, uvažuje o palivu zcela pragmaticky. Řeší cenu, kolik je s tím práce a jestli to vyrobí tolik tepla, kolik potřebuje. A v tu chvíli nesejde na tom, jestli má doma dřevozplynující kotel nebo krbová kamna.
Dřevák vs. Kotlár a Krbec
Kůrovec se letos vyřádil, takže řada zákazníků jde díky příznivým cenám do dřeva. Kvůli tomu se může rozhořet i nějaký ten sousedský spor! Zrovna minulý týden jsme mluvili se zákazníkem, do kterého soused šťoural, že je blb, když teď kupuje brikety. A víte, co mu na to řekl?
“Zase si někde půjčovat motorovku? Řešit, kam to u baráku složím? A kolik myslíš, že tím ušetřím? Sám víš, co je s tím práce… přikládat se musí furt dokola, vynášet popel… Hele, do toho už znova nejdu.”
A my s tím můžeme jenom souhlasit. Takový 30 čísel dlouhý válec brikety váží dvě kila a vydá cca 4x víc energie než stejně velké poleno.
Současně tím vystihl i to, co mají rádi “krbaři”: skladování a přikládání je čistá práce, na večer vystačíte s jedním, dvěma balíčkem briket. Zbyde po nich hrstka popela… a ten plastový pytlík hodíte do tříděného odpadu.
Tip
- Briket přikládejte mnohem méně, než jste zvyklí u dřeva. Vydají výrazně víc energie - kamna byste mohli “přetopit” i poškodit.
- Klíčová je regulace přívodu vzduchu: je nutné kamna dobře uzavřít a nechat brikety žhnout. Pokud to nejde, teplo bude mizet rozžhaveným komínem.
- Brikety nemají hořet vysokým plamenem, ale jemně plápolat. Jen tak budou energii vydávat dlouhé hodiny.
Kolik briket na zimu
Popravdě, těžko říct. Pokud máte dobře zateplenou novostavbu, vchodové dveře a topíte kamínky jen “na pohodu”, asi vystačíte s jednou paletou. Pokud potřebujete v domě topit celý den, máte např. 15 kW teplovodní kamna napojená na radiátory, budete potřebovat cca čtyři palety. Horská chalupa s restaurací… ještě mnohem víc.
Ale jak už víte, v případě briket (nebo pelet) nejde o absolutní množství, ale o srovnání nákladů v případě topení briketami, nebo jiným palivem (a to včetně přípravy, kterou to zahrnuje).
Typický zákazník, jste to vy?
Žijete v rodinném domě na okraji města nebo na vesnici. Začátkem podzimu (to je teď!) objednáte doporučený nebo praxí ověřený počet palet. My je vám za pár dní dovezeme a s pomocí techniky složíme, kam potřebujete.
Ze začátku topné sezóny kombinujete brikety se dřevem, které se během roku kolem domu nashromáždilo. Brikety přikládáte jen na noc, abyste nemuseli z vyhřáté postele. Když přituhne, topíte už jen briketami - víte, že samotné dřevo vám nedá tolik energie a tepla, kolik ke svému pohodlí potřebujete.
Dámy jsou z obliga. Ať už blondýna nebo bruneta, sluší jí briketa. Právě ženy jsou častějšími odběrateli našich briket. Protože topit s nimi je snadné: na topnou sezónu není třeba nic dlouho dopředu připravovat, objednávka je snadná, přikládání je čistá práce a oheň z briket umí udělat domácí pohodu.
Jak nejlépe zatopit briketami
- vezměte jednu nebo dvě brikety (podle velikosti kamen)
- nasekejte/ nalámejte je na 4-6 cm silná kolečka
- zapalte je - podpalovač z dřevité vlny dostanete od nás jako dárek (podpalové dříví už není potřeba)
- při plném přívodu vzduchu nechte brikety rovnoměrně rozhořet
- pak rozhrňte rozžhavené kousky briket po celé ploše
- přivřete přívod vzduchu
- na žhavý základ položte 3-5 briket (podle velikosti kamen)
- po 5-20 minutách se brikety rozhoří plamenem
- zcela uzavřete přívod vzduchu
- několik dalších hodin brikety hoří a vy máte doma teplo
- až brikety dohoří plamenem, žhnou několik hodin jako uhlí
Víte, že...
- Brikety se dají vyrábět z pilin, drtě, štěpky, hoblin, kůry, ale i z jiného rostlinného odpadu a zbytků?
- Výhřevnost briket je nad 17 MJ/kg - takže je vyšší, než u nejkvalitnějšího hnědého uhlí?
- Brikety se při topení v kotli dají kombinovat s kusovým dřevem?
-
Cena briket je významně nižší v podorvnáním s tím, co utratíte za kusově dřevo?