Kvalitné pelety sa oplatia
Nie som taký bohatý, aby som si kupoval lacné veci. O peletách toto príslovie platí dvojnásobne. Kvalitné pelety majú garantovanú výhrevnosť, vyššiu objemovú hmotnosť a nízky obsah popola a prachu.
V důsledku to znamená nižší provozní náklady, protože z paliva dostanete maximum, aniž byste si ničili svůj kotel a zanášeli spalinové cesty.
Jak poznám kvalitu?
Pro snadnější orientaci zákazníků slouží mezinárodní certifikát EN plus. Jde o evropský standard pro dřevěné pelety, který se pro svoji orientaci na ochranu spotřebitele dominantně prosadil v posledních pěti letech. Pro domácnosti je určena třída A1, která zaručuje tu nejvyšší možnou kvalitu pelet. Jde o pelety vyrobené pouze z čistého kmenového dříví – z chemicky neošetřených zbytků z dřevozpracujícího průmyslu. Díky tomu mají pelety s označením EN plus A1 zaručenu vysokou výhřevnost (nad 16,5 MJ/kg), nízkou vlhkost (do 10 %), nízký obsah popela (do 0,7 %) a nízký podíl jemných částic (do 1 %). Vedle výše uvedených měřítek kvality, EN plus řeší také teplotu tání popela. To znamená hodnotu, při jaké teplotě hoření přestává být popel sypký a začíná téct a spojovat se ve „škváru“. Teplota tání popela musí být vyšší než 1200 °C, neboť takových hodnot kotle na pelety při hoření dosahují!
Naopak pelety bez certifikátu EN plus můžou způsobit nemalé problémy. Je to v podstatě loterie, jednou vám prodejce či výrobce dodá takřka bezvadné pelety, podruhé se budete celou sezónu s kotlem trápit. Pak pro získání stejného množství energie potřebujete mnohem víc nekvalitních pelet, takže zdánlivá úspora při jejich nákupu se rozplyne. Vyšší vlhkost a větší množství nežádoucích příměsí navíc poškozují kotel, takže se zkrátí jeho životnost. Je to podobné jako s palivem do aut: sypat do kotle nekvalitní pelety má stejné důsledky, jako když do svého auta tankujete nekvalitní benzin či naftu.
Jak to funguje?
Výrobci a prodejci, jako je Waldera, požádají certifikační organizaci o udělení práva používat značku EN plus. Pokud žadatelé splňují všechna kritéria, mohou certifikát používat. Kritéria však nespočívají jen v testování jednoho odladěného vzorku ve zkušebně, což byl dříve kritizovaný přístup, ale ve schopnosti výrobce řídit kvalitu. Tzn. především znát zdroje surovin, druh piliny, zda je ideálně smrková či s příměsí jiných dřevin, jak je pilina skladována, zda pochází ze systému trvale udržitelného hospodaření v lesích (PEFC).
Výrobce musí být schopen kontrolovat denně ve vlastní zkušebně vyráběné pelety, sledovat zda splňují klíčové parametry a případně okamžitě reagovat nastavením výrobní linky či oddělením pelet podle kvality. Každá dodávka pelet cisternou nebo sáček s peletami má potom identifikační číslo výrobce. Evropská značka kvality navíc ve srovnání s jinými certifikáty hlídá nejen výrobu, ale také skladování a dopravu k zákazníkovi.
Samotné prohlášení výrobce bez certifikace, že jeho pelety odpovídají hodnotám EN plus A1, má mizivou hodnotu a je pouze parazitováním na konkurenci.
Auditoři mohou při náhodných kontrolách odebírat vzorky pelet přímo z výrobního pásu nebo ze skladu.
Certifikace EN plus chrání všechny strany – konečného zákazníka, prodejce i výrobce pelet, kotlů či kamen. Zákazník má záruku kvality paliva, jeho skladování i dopravy. Prodejci mohou zaručit původ a kvalitu svého zboží. Výrobce pelet může při kontrole zpětně předložit vzorek výroby za kterékoliv zjišťované období. A výrobci kotlů a kamen se mohou bránit při reklamacích, kdy kotle nedosahují slibovaných parametrů nebo byly poničeny kvůli použití nekvalitních pelet.
Vyšší kvalita, ne cena
Certifikace pro výrobce ani obchodníky neznamená žádné zásadní náklady navíc. Respektive na jednu tunu pelet jsou náklady na řízení kvality asi 5 Kč. Platíte tedy za skutečnou kvalitu, nikoli za certifikát samotný. Pokud dva výrobci nabízejí pelety EN plus A1, můžete si být jisti, že je to v obou případech ta nejvyšší kvalita, a rozhodovat se můžete třeba podle výhodnější služby. Je to stejná debata jako zda tankovat na Shell či OMV.
Certifikace EN plus je rozšířena ve dvaceti zemích Evropy, kde ji má více než polovina vyrobených pelet. U nás má značku EN plus přes 80 % vyrobených pelet, v Rakousku a Německu je to dokonce 90 % celkové produkce.
V Česku máte tedy takřka jistotu, že pelety bez certifikace pochází z Ukrajiny či Ruska a o řízení kvality v takových provozech si uděláte jistě představu sami.
Český výrobce a distributor dřevěných paliv Waldera získal certifikát EN plus pro své dřevní pelety třídy A1 ihned po zahájení výroby v květnu 2016. V Česku prosazuje tradiční model spotřeby energie – surovina vyroste v lese, efektivně se zpracuje na místní pile a nakonec se spálí v krbu nebo kotli ve stejném regionu. Na pile v Brumově-Bylnici se z kulatiny vyrábí řezivo a ze zbytků palivo – polena, štěpka a dřevěné pelety.
Pelety Waldera mají parametry lepší, než evropská norma požaduje. Vyrábějí se z čistých pilin z měkkého odkorněného dřeva bez přídavku chemických pojiv. Výhřevnost mají minimálně 17 MJ/kg a popelu nemají víc než 0,50 %. Mají průměr 6 mm a délku 5–35 mm. Dodávají se v sáčcích po 15 kg na paletě nebo cisternou.