Logo Waldera s.r.o.
Logo Waldera s.r.o.
search
Produkty

Neboli nájdené žiadne produkty.

Články

Neboli nájdené žiadne články.

Slovník pojmov

Neboli nájdené žiadne pojmy.

Stojace píly = drahé drevené palivá

Stojace píly = drahé drevené palivá

September je bežne obdobím rekordných predajov v drevárstve, pretože šľape stavebníctvo a majitelia domov dokončujú úpravy obydlia pred zimou. Tento rok ale už týždne predaje píl stoja. Nepredá sa doska, palubovka, lata, väzník ani trám a píly obmedzujú porezy. A to sú pre pelety a brikety veľmi zlé správy.

Když se totiž neřeže kulatina na pilách, nevzniká pilina ani štěpka a hned další dny se omezí výroba pelet, briket nebo množství paliva pro místní kotelnu. Zastavení pil na celé směny bude mít zásadní vliv na cenu dřevních paliv v této zimě a částečně i na jejich dostupnost.

Situace v dřevozpracujícím oboru opravdu není dobrá. Po období obrovské poptávky zejména ze zámoří se prodeje řeziva fakticky zastavily a dřevařství zachvátila panika, co s výrobky. Pily zažily během jara postcovidové oživení, které charakterizovaly vysoké ceny i nedostatek materiálů a bylo jasné, že to jednou skončí a bublina splaskne. Že to bude tak rychle, čekal málokdo.  Pro řadu investic byly už ceny dřeva neakceptovatelné, stavebníci často odložili své projekty a najednou ceny začaly padat. To za situace, kdy se díky zvýšené letní výrobě naplnily sklady obchodníků v celé Evropě a není komu co prodat. 
Prostě se to celé přehřálo a zkolabovalo. Je to lekce z neudržitelného způsobu podnikání a rozhazování státních peněz do ekonomiky.

Pily plánuji na 4. kvartál velké odstávky, obchodníci totiž nyní preferují prodej dřeva nakoupeného za vysoké ceny a v zimě se stavební horečka nekoná. Rozumné vyrovnání mezi poptávkou a nabídkou v dřevařství lze očekávat na počátku jara.
 
Díky tomu chybí ve střední Evropě velké množství dřevní suroviny. Cena suroviny pro pelety a brikety vzrostla nyní na trhu během jednoho měsíce o 50 %.
Není nám to příjemné, ale cena našich pelet vzroste o min. 10 %. Bojujeme celé léto s vyšší cenou obalů, palet, energií, ale tak výrazný nárůst cen surovin nedokážeme unést.
Samozřejmě ty, co nakoupili na jaře, může dnešní bouře nechat klidné, situace se vrátí do normálu během půl roku. Ale tradiční opozdilci v objednávkách budou nepříjemně překvapeni.

Druhý aktuální problém je termín dodání. Už týdny pociťujeme velký nárůst objednávek kvůli nedostatku pelet u malých prodejců paliv bez vlastní výroby. Naše roční přepravní kapacita je skoro 25.000t pelet a briket, které umíme dodat vlastními auty zákazníkům. Jednorázový nárůst objednávek o desítky procent však nedokážeme zvládnout v běžných termínech.
Pelet i briket máme dostatek, ale počítejte zejména v Čechách s dodáním po 4-5 týdnech, rozvozové speciály s manipulátory či cisterny na pelety si nikde na pár měsíců nepůjčíme. Bohužel krátkodobě odmítneme výrazně vzdálené závozy - musíme preferovat efektivnější logistiku.

Věříme, že na přelomu roku se situace s termíny dodání uklidní.

Marek Řebíček, ředitel Waldera s.r.o.

Objednávky a otázky

Pre zobrazenie konečných cien vr. DPH, obalov a zloženia až ku kotlu potrebujeme poznať PSČ miesta, kam palivo povezieme.

Vaše PSČ alebo obec.