Logo Waldera s.r.o.
Logo Waldera s.r.o.
search
Produkty

Neboli nájdené žiadne produkty.

Články

Neboli nájdené žiadne články.

Slovník pojmov

Neboli nájdené žiadne pojmy.

Aká bude cena peliet a brikiet v roku 2022?

Aká bude cena peliet a brikiet v roku 2022?

Denne vo Waldere drnčia desiatky telefónov a zákazníci sa pýtajú, či pelety a brikety nebudú drahšie? Bude ich na trhu dostatok? Že nie je oprávnená obava z vývoja cien energií kvôli napadnutiu Ukrajiny Ruskom. A nákupy na dve sezóny dopredu nie sú výnimkou.

Ještě v únoru jsme počítali s tradiční jarní cenovou akcí, závěr zimy byl v Evropě mírný, pelet se všude vyrábělo dost. Ale za měsíc bylo vše jinak. Omezení  dodávek zemního plynu do Evropy, lidé, co mají ještě kotel na tuhá paliva, budou řešit situaci nákupem dřeva, uhlí či pelet a briket. Ukrajina i Rusko exportovalo nezanedbatelné množství pelet do evropské energetiky - okolo 3 milionů tun. Lze je asi nahradit, ale poptávku po kvalitních ENplus peletách to rozhodně zvedne. Malí prodejci, kteří vozili pelety z Běloruska, Ukrajiny a Ruska nemají zboží, zejména na Slovensku bude takový výpadek dovozů vidět.

Rozhodně není na místě obava, že by pelety pro koncové zákazníky v Čechách či na Slovensku nebyly. Vyrábíme jich 4x více než v Česku spotřebujeme. Ale už březnové ceny energií, surovin, vysoká poptávka a výpadek dovozů zvedly ceny pelet a briket o 35 % oproti jaru 2021. Proti eletřině a plynu je to "malé" zdražení, ale přesto jsou to pro domácnost tisíce korun ročně. Popravdě řečeno tuhá paliva budou dražší.

Obava z nedostatku plynu a dřeva z východu povede k vyšší poptávce po dřevní surovině u nás. Skončila také kůrovcová kalamita, nové těžby jsou výrazně omezeny a i palivové dřevo zdražilo  na dvojnásobek. To povede i k rekordním cenám dřevěné štěpky a piliny, která je klíčová pro výrobu pelet.

Waldera jarní akci na pelety a brikety bohužel neplánuje. Poptávka po tuhých palivech je panická a navíc zásadně roste cena dopravy i energií. Řada zákazníků se také bojí inflace a klidně uloží peníze do paliva. Obvykle v  březnu-dubnu vyrábíme pelety na sklad, řešíme údržby aut, plánujeme jarní kampaně. Dnes máme sila prázdná, každý den vyrobených 5 kamionů pelet obratem rozvezeme k zákazníkům. Ostatní čeští výrobci jsou na tom úplně stejně. 

Zákazníkům spíše doporučujeme nakupovat hned, i kdyby válka zázrakem za měsíc skončila, obnovit výrobu, dopravu zboží do Evropy, zrušit ruské sankce, potrvá několik let... Navíc poptávku požene snaha zákazníků mít bezpečný zdroj tepla doma, prodeje kotlů na pelety, dřevo i tepelných čerpadel budou trhat rekordy v celé Evropě.

Objednávky a otázky

Pre zobrazenie konečných cien vr. DPH, obalov a zloženia až ku kotlu potrebujeme poznať PSČ miesta, kam palivo povezieme.

Vaše PSČ alebo obec.