Rok Waldery v roce 2021

Upřímně věříme, že jste měli dobrý rok 2021... a že vás hřály i jiné věci, než výrobky od Waldery. My jsme zažili loni snad všechno, co se dalo. Od přívalu nových zákazníků, přes dlouhou odstávku výroby, nové srdce peletárny a těžkou havárii náklaďáku, personální výzvu i rekordní tržby. Do roku 2022 si tak přejeme hlavně klid a žádné prudké změny!

Waldera v roce 2021

Abychom ale roku 2021 jenom nekřivdili – začal parádně. Zimní sezóna 2020/21 vzhledem k počasí přinesla výrazně víc topných dnů nežli rok předchozí, a to až okolo 16 % nejen v Čechách, ale i v Rakousku a Itálii, kde všude pelety prodáváme. Vzhledem k blížícímu se zákazu používání starých kotlů na pevná paliva u nás a topného oleje v Německu a Rakousku zároveň vzrostl prodej peletových kamen a kotlů.

Už od března nás zákazníci bombardovali dotazy ohledně jarního prodeje a objednávek. Jejich objem vysoko překonal naše očekávání. Skoro 50 % z toho navíc byli noví zákazníci. V květnu a červnu jsme tak mezi zákazníky rozvezli rekordní objem: víc než 3 400 tun pelet a briket měsíčně.

Na začátek léta jsme si naplánovali odstávku výroby pelet v Bylnici. Díky nové hoblině z linek BSH a KVH hranolů bylnické pily jsme po 6 letech museli upgradovat peletovací lis za větší se skoro 5 t/h výkonem. Kromě lisu jsme měnili i dopravní cesty, míchání suroviny a úpravy proběhly i u nakládky cisteren. Poscovidové výpadky v dodávkách technologií bohužel způsobily, že se původně měsíční výluka protáhla na čtvrtletní. To v konečném důsledku znamenalo, že jsme (ve srovnání s rokem 2020) dokázali za stejnou dobu vyrobit o pětinu míň pelet.

Léto přineslo i personální změny. Mateřská dovolená, odchod na jinou pozici společnosti ve skupině nebo nové pracovní výzvy způsobily, že v kanceláři teď místo našich skvělých kolegyň Terezy, Adriany a Sylvy, kterým děkujeme za letitou spolupráci, potkáváme neméně skvělé Vlaďku, Petru a Janu. Věříme, že nové posily si už k vám zákazníkům našly cestu.

Do plné kondice jsme se vrátili až v září. Aspoň to tak původně vypadalo. Ale sotva jsme se nadechli do hlavní sezóny, postihla nás vážná havárie našeho nákladního speciálu, bohužel i se zraněním řidiče. Vinou technické závady na zadní nápravě, která auto katapultovala na betonová silniční svodidla na okraji Prahy, byla na 6 hodin blokovaná D1, řidič musel na operaci páteře a škoda na autě se počítala v milionech korun. Opravdu „krásný“ začátek nové topné sezóny.

Ani podobné krize nás ale nezastaví. Z Německa jsme si dovezli posilu – Mercedes Actros na 14 palet s držáky na manipulátor Moffett, mateřská firma nám uvolnila řidiče Robina  a my jsme po třech týdnech dokázali začít dodávat opožděné objednávky. To už na nás čekala fronta víc než 1 000 tun pelet a briket. Všem vám děkujeme za podporu a trpělivost!

Na závěr ještě shrnutí pár zajímavostí.

  • Na trhu paliv jsme loni také prošli zajímavými extrémy. Jaro charakterizoval dojezd kůrovcové kalamity, což přineslo  extrémně nízké ceny pelet a briket. Zákazníci, kteří tehdy stihli nakoupit, dost ušetřili.
  • Další měsíce ale znamenaly trend vysokých cen a podražily i dřevařské konstrukční výrobky. Na podzim se naopak obor potýkal s problémy s jejich odbytem a pily začaly omezovat pořez. Ceny pelet a briket začaly tehdy kvůli obavám o surovinu znatelně růst a na konci roku nakopla poptávku po dřevěných palivech i krize v cenách elektřiny a plynu.
  • Když srovnáme průměrnou listopadovou cenu pelet a briket, vzrostla o 17 % ve srovnání s listopadem předchozího roku. Věříme, že se jde jen o krátkodobou paniku na trhu, pelet se teď  všude v Evropě už zase vyrábí rekordní množství.
  • Ze všech stresů a nesnází jsme nakonec vyšli docela dobře. Prodeje pelet a briket za 2021 překonaly 30.000 tun a obrat Waldery mírně vzrostl na 122 mil. Kč.
  • A jedna skvělá zpráva, ze které máme velikou radost! V březnu se nám vrátí opravené Volvo FH a uzdravený, odpočatý řidič Jirka. Kupujeme areál na sever od Prahy, kde letos začneme budovat pořádný sklad na volně ložené pelety pro lepší obsluhu zákazníků cisternami. A v květnu dorazí velká nová cisterna Volvo na 20 tun pelet s více terénním pohonem 8x4.
  • Děkujeme za Vaši přízeň. Vaše spokojenost a denní setkávání s Vámi je to, co nás nabíjí a hlavním důvodem, proč nás naše práce baví.

Hodně úspěchů a zdraví za tým Waldery přeje Marek Řebíček

Spojte se s námi přes Facebook