Kdy přestanou růst ceny pelet?

Ať už v Česku, Německu, Rakousku nebo Švýcarsku - ceny dřevěných pelet prudce rostou. Oproti předchozímu roku se téměř ztrojnásobily. Proč tomu tak je a jak světové události ovlivňují výrobu pelet v jednotlivých zemích?

Vyšší náklady na suroviny a výrobu

Mnoho lidí nechápe, proč jsou dřevěné pelety ovlivněny otřesy na energetických trzích. Jedná se přece o domácí surovinu, která se zpracovává v domácích výrobních závodech. Je pravda, že mezi cenou fosilních paliv a pelet není přímá souvislost. Nepřímo však zdražuje výrobu a dopravu dřevěných pelet rostoucí cena elektřiny a pohonných hmot. Podle průzkumu peletových sdružení výrobní náklady na dřevěné pelety prudce vzrostly.

Například sušení, mletí a lisování dřevních zbytků spotřebuje velké množství energie. Podle výrobců pelet je v průměru jen kvůli vyšším cenám elektřiny od prosince 2021 tuna dražší přibližně o 1000 Kč/t. Ceny pilin a hoblin  jako surovin jsou navíc oproti loňskému roku čtyřnásobné. Důvodem je zpomalení stavebního průmyslu, a proto se těží a řeže méně dřeva. V důsledku toho se na trhu objevuje méně vedlejších surovin z pily, což vede k jejich růstu. Navíc o ně peletáři bojují s velkou energetikou i třeba výrobci cihel.

A konečně, nafta a maziva stojí mnohem více než loni. Výrobci pelet v zájmu zajištění své výroby výrazně zvýšili zásoby surovin, spotřebních a náhradních dílů, což však s sebou nese značné finanční výdaje a kapitálové náklady.

Nedostatek dovozu z východní Evropy
Válka na Ukrajině má však přímý dopad i na situaci na trzích s peletami ve střední Evropě. Od války již Rusko nesmí vyvážet pelety. Také z Běloruska a Ukrajiny se do Evropy nedostává více pelet a briket. Celkový výpadek se odhaduje na 3,2 milionu tun, což je tolik, kolik loni vyrobili výrobci v Německu. Pro srovnání, výrobci v Rakousku vylisovali v tomto roce 1,6 milionu tun, Česko 500 000 tun, výrobci ve Švýcarsku 325 000 tun.

Pelety z východní Evropy nebyly většinou spalovány v malých topeništích, byly používány k výrobě elektřiny v elektrárnách například v Dánsku, Velké Británii a Nizozemsku. V důsledku nedostatečného dovozu nyní elektrárny ale soutěží o domácí pelety s malými spotřebiteli, což zvyšuje ceny a omezuje nabídku. Podle všeho chybí na světovém trhu kvůli válce na Ukrajině přibližně deset procent pelet. Evropské elektrárny spotřebují 37 % ze 45 milionů tun dřevěných pelet vyrobených na celém světě, což je stejné množství které je potřeba i na výrobu tepla v Evropě.

Prudký nárůst poptávky po systémech vytápění peletami
Vysoké ceny energií přispěly k tomu, že stále více domácností v Evropě - zejména v Německu, Francii, Itálii a Rakousku - přešlo v uplynulém roce na vytápění peletami. Prodej kotlů na pelety v Německu vzrostl o 40 %, ve Švýcarsku o 45 % a v Rakousku dokonce o 51 %.

Větší počet kotlů vyžaduje více paliva: boom způsobil dodatečnou poptávku ve výši 1,8 milionu tun. V roce 2022 lze i v reakci na válku na Ukrajině pozorovat další zrychlení přechodu z ropy a plynu na pelety, což povede k nové dodatečné poptávce ve výši přibližně 2,5 milionu tun.

Vzhledem k situaci není divu, že zákazníci jsou zneklidněni a snaží se pro jistotu objednat pelety, i když je zatím nepotřebují. Snaha o vytváření zásob způsobuje, že celková vysoká poptávka ještě více roste. Peletové svazy v Evropě proto doporučují všem, kteří nové palivo nutně nepotřebují, aby tento vývoj nepodporovali zbytečnými objednávkami.

Výroba se musí zvýšit - a také se zvyšuje
Vysokou poptávku po peletách lze uspokojit pouze zvýšením výroby. Odvětví výroby pelet na tom pracuje. V Německu vyrábí dřevěné pelety 45 výrobců s certifikátem ENplus na více než 50 místech. S 1,76 milionu tun vyrobili za prvních šest měsíců více pelet než kdykoli předtím ve stejném období. Jejich roční výrobní kapacita se letos zvýší z 3,6 na téměř čtyři miliony tun.

Také v Rakousku, Česku investuje dřevařský průmysl stovky milionů eur a v příštích dvou letech bude v těchto zemích otevřeno patnáct nových peletáren, z toho devět letos. Pět nových nebo rozšířených závodů se staví v Dolním Rakousku, po dvou v Horním Rakousku a Štýrsku a po jednom novém závodě v Korutanech a Tyrolsku. Výrobci zatím vyrábějí na 40 místech. V Česku se připravují nové provozy v Plané, Čáslavi i u nás na Valašsku.

Takže i v budoucnu bude dostatek paliva. Na tom se shodují i výrobci pelet. Netroufáme si nyní předpovědět, kdy ceny opět klesnou. Můžeme však říci, že pelety budou i nadále stát mnohem méně než plyn a ropa. Chápeme, že pro většinu zákazníků to je jen malá útěcha vzhledem k cenám, které jsou v současnosti více než dvakrát vyšší, ale podle nás k velkému poklesu dojde na jaře, kdy se projeví efekty úspor v topení v zimě a navýšení skladových zásob.

Aktuální termíny dodávek u Waldery se pohybují okolo dvou až tří týdnů od objednání.
Jsme rádi, že vyrábíme, pelety máme skladem a neomezujeme objednávky.

 

Přejeme Vám pevné nervy a hodně trpělivosti v tomto nelehkém období.
Marek Řebíček
ředitel

Spojte se s námi přes Facebook