Dřevěné pelety jsou čím dál víc oblíbenějším palivem v českých domácnostech. Proto jsme pro vás připravili několik rad a tipů, na co se při jejich výběru zaměřit.
Dřevěné pelety jsou pro život a zdraví kuřat mnohem lepší než slámová podestýlka. Zemědělský holding LUKROM proto nově odebírá smrkové pelety od valašské firmy Waldera. Kuřata stráví v hale průměrně 35 dní a na peletách je tento jejich krátký život mnohem kvalitnější.
Přestože většina pil v Česku nejede na plný výkon a mnohé dramaticky omezují svůj provoz, poptávka po řezivu neroste, ba naopak slábne. Nižší poptávka, ovlivněná omezenými investicemi ve stavebnictví a drahými úvěry, způsobila snížení těžby. Prodeji navíc neprospívá ani fakt, že vstupní cena kulatiny v tuzemsku je výrazně vyšší než v zahraničí, tudíž české dřevo ztrácí na konkurenceschopnosti.
Přinášíme Vám nadějné zprávy o cenách dřevěných pelet a briket, situace v dřevařském oboru se uklidňuje.
U nevyhovujících kotlů na pevná paliva třídy 1, 2 případně nezatříděných se lhůta výměny prodloužila o dva roky, to znamená do srpna 2024. Odklad o dva roky se ale vztahuje jen na domácnosti v rodinných a bytových domech. Netýká se firem a státních i nestátních organizací.
Žádost vyřizovala koncem srpna i rodina z obce Poteč na Valašsku.
Ať už v Česku, Německu, Rakousku nebo Švýcarsku - ceny dřevěných pelet prudce rostou. Oproti předchozímu roku se téměř ztrojnásobily. Proč tomu tak je a jak světové události ovlivňují výrobu pelet v jednotlivých zemích?
Waldera se zúčastní veletrhu FOR ACH 20.-24.9.2022